Planując wyjazd za granicę mamy dwie możliwości zabezpieczenia się na wypadek niespodziewanych wydarzeń – wykupić prywatną polisę turystyczną bądź udać się do NFZ po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak czy można w pełni polegać tylko i wyłącznie na EKUZ? A może dodatkowo zabezpieczyć się polisą ubezpieczeniową? Poniżej krótkie podsumowanie tych dwóch rozwiązań.
Zalety
EKUZ
- – bezpłatna
- – brak górnych limitów kosztów leczenia
- – pokrycie kosztów niezależnie od przyczyny, dla której jesteśmy leczeni (wypadek podczas uprawiania sportu, podczas pracy, nasilenie objawów przewlekłej choroby itd. – w prywatnej polisie, jeśli nie wykupiło się zwyżki, koszty leczenia będziemy musieli pokryć sami)
POLISA (UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE)
- – można ją wykupić na dowolny rejon świata;
- – w polisie zawarte jest ubezpieczenie assistance – w razie potrzeby osoba z infolinii wskaże najbliższą placówkę medyczną, zorganizuje pomoc, skontaktuje się z rodziną w kraju itd.
- – można korzystać z placówek zarówno prywatnych, jak i państwowych;
- – polisa pokrywa transport medyczny do kraju lub sprowadzenie zwłok – a koszty te są zazwyczaj bardzo wysokie;
- – oprócz kosztów leczenia, można wykupić opcje dodatkowe takie jak: NNW, OC, ubezpieczenie bagażu; sprzętu sportowego itp.
Wady
EKUZ
- – obowiązuje tylko w wybranych krajach (Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcaria);
- – można się leczyć tylko w placówkach, które podpisały umowy z odpowiednikiem naszego NFZ;
- – nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju;
- – w zależności od kraju, do którego jedziemy, należy liczyć się z możliwością częściowych dopłat do leczenia lub do leków (na takich samych zasadach jak inni obywatele)
POLISA (UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE)
- – płatna
- – polisy długoterminowe (np. roczne) są dość drogie
- – rozszerzenie polisy turystycznej o uprawianie sportów, choroby przewlekłe, czy wyjazd do pracy wiąże się z zapłatą dużo wyższej składki
- – towarzystwa na ogół zawężają zakres ochrony dla kobiet w ciąży (najczęściej do 32 tygodnia ciąży);
- – polisa turystyczna nie pokryje niczego więcej, ponad to, co jest konieczne – czyli: jesteśmy leczeni tylko do momentu, gdy jest możliwy nasz transport do kraju, by tam kontynuować leczenie w ramach NFZ
Jak widać obydwie opcje mają swoje wady i zalety ale zawsze powinniśmy pamiętać o jednym lub drugim podczas wyjazdów za granice. Po to chociaż aby nasz wymarzony i upragniony wyjazd nie zmienił się drogą i stresującą podróż.
źródło: ubezpieczenie.com.pl