Pełne AC czy minicasco?

2 maj 2013
Komentarze: 0
Kategoria: Inne, OC
2 maja 2013, Komentarze: 0

Sektor ubezpieczeń to szeroka gama polis ubezpieczeniowych pozwalających chronić praktycznie wszystko. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy przede wszystkim zwracają uwagę na cenę przygotowali ofertę, w której klient jeśli chce może otrzymać węższy zakres ubezpieczenia za niższą składkę.

Tego typu polisy nie są nowością na rynku. Od kliku lat w swojej ofercie tzw.„minicasco” posiada m.in. MTU.  Zgodnie z warunkami ogólnymi tego typu AC ubezpieczamy się tylko na wypadek szkody całkowitej a więc przekraczającej 70% wartości pojazdu w dniu szkody i w przypadku kradzieży naszego auta. Mówiąc prościej ubezpieczamy się od całkowitej utraty pojazdu bo nie ma odpowiedzialności firmy w przypadku szkód takich jak: stłuczenie lampy, zarysowanie drzwi, wgniecenie zderzaka itp.

Składka za takie ubezpieczenie jest bardzo mała np. dla osoby posiadającej max. zniżki w AC przy wartości pojazdu 16 000 zł wynosi ona 150 zł na rok. Jeśli ktoś nie posiada żadnych zniżek to składka ta dla powyższego przykładu wynosi 340 zł na rok.

Jeśli jednak chcemy mieć ubezpieczenie od w.w. szkód a nie chcemy wydawać dużo możemy się ubezpieczyć w Ergo Hestii. Firma ta  wprowadziła niedawno na rynek nowy produkt pod nazwą Ergo 7, w którym oprócz „minicasco” i pełnego AC  jest możliwość ubezpieczenia samochodu w zakresie autocasco w wersji okrojonej, która uwzględnia szkody m.in reflektorów, lusterek zewnętrznych, błotników, drzwi itp. Składka za takie ubezpieczenie waha się na poziomie 450-900 zł w zależności od posiadanych zniżek (obliczenia na podstawie tych samych kryteriów co wyżej). Aby wykupić pełne ubezpieczenie AC  (dostępne również w dwóch wariantach) trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 1000 zł .

Jeśli zależy nam aby nasz samochód był chroniony bowiem w razie wypadku nie każdego stać na zakup nowego auta to przy zakupie ubezpieczenia AC należy dokładnie przeanalizować, które rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne, czego najbardziej się obawiamy i przede wszystkim ile jesteśmy w stanie na takie ubezpieczenia przeznaczyć pieniędzy z domowego budżetu.  I należy pamiętać, że wypadki i kolizje są obecnie codziennością, dlatego warto posiadać polisę AC, gdyż w trudnych sytuacjach może okazać się nieoceniona.