Droższe OC

9 grudzień 2016
Komentarze: 0
Kategoria: OC
9 grudnia 2016, Komentarze: 0

Gwałtowna podwyżka cen obowiązkowych polis OC wywołała niemałe zdumienie wśród kierowców. Po latach cenowej walki o klienta, branża ubezpieczeń w końcu dostała zadyszki.

 Średni wzrost cen ubezpieczeń OC wyniósł 30%, choć niektórzy kierowcy, w wyjątkowych przypadkach, podczas zakupu polisy zapłacą nawet pięć razy więcej. Wobec takiej sytuacji pojawiły się głosy w parlamencie sugerujące zmowę cenową firm oferujących tego typu produkty. Sytuacją zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie ta instytucja bada rynek.

Występujący 3 grudnia w Sejmie wiceminister finansów Piotr Nowak, odpowiadając na pytania ws. podwyżek OC i AC mówił, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych musi być zbilansowany, jeśli bowiem strata się powiększa, grozi to stabilności zakładu ubezpieczeniowego.

Wiceminister zaznaczył, że ubezpieczenia OC i AC stanowią istotną część działania ubezpieczycieli. – KNF zwraca szczególną uwagę na rentowność w tym obszarze. Mając na uwadze, że działalność ta przyniosła w ostatnich latach stratę techniczną, organ nadzoru wezwał 28 września 2015 roku zakłady ubezpieczeń do prawidłowego ustalania stawek ubezpieczeń komunikacyjnych, to znaczy w ten sposób, który zapewnia jej adekwatność w stosunku do zobowiązań z umowy ubezpieczenia oraz kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej. Organ nadzoru oczekiwał, że zakłady podejmą działania bez zbędnej zwłoki – mówił Nowak.

– Trudno jest prognozować, czy te zalecenia wpłyną na dalszy wzrost składek. Wynik techniczny (firm ubezpieczeniowych – PAP) po trzech kwartałach jest ujemny i sięga 806 mln zł. Nie można więc stwierdzić, że doszło w tym zakresie do zbilansowania rynku, a musi on być zbilansowany, bo inaczej, jeśli strata się powiększa, grozi to stabilności zakładu ubezpieczeniowego – wyjaśnił Nowak.

Przypomniał, że rośnie wartość świadczeń i odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli z polis komunikacyjnych z uwagi na możliwość dochodzenia roszczeń i zadośćuczynień nawet do 20 lat wstecz z tytułu utraty osoby bliskiej. – Rosną też kwoty zadośćuczynień z tytułu szkody na osobie oraz śmierci osoby najbliższej, wysokość przyznawanych rent czy też zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Nie bez znaczenia pozostaje także działalność kancelarii odszkodowawczych, świadczących pomoc prawną poszkodowanym w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń – wyjaśnił. (PAP)

Źródło: *Forsal.pl z 4 grudnia, „To nie koniec podwyżek AC i OC. Ceny pójdą w górę o kolejne 20-30 proc.”, pod adresem:
http://forsal.pl/finanse-osobiste/artykuly/997953,rynek-ubezpieczen-komunikacyjnych-kolejne-podwyzki-ac-i-oc.html
Autor: AM, GU; forsal.pl, PAP

http://superauto24.se.pl/moto-news/dlaczego-placimy-wiecej-za-ubezpieczenie-oc_920001.html